Zgodnie z przepisami, rocznie mogą spędzić do 900 godzin w powietrzu, w chmurach, w niebie. Żeby zostać pracownikiem linii lotniczych należy przejść długi kurs przygotowawczy i odpowiednie szkolenia. Wszystko jednak zaczyna się od rozmowy rekrutacyjnej, która czasami trwa cały dzień, a podczas niej sprawdzane są m.in. umiejętności językowe. Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów trzeba się odpowiednio przygotować. Warto przeznaczyć chwilę na to, aby zapoznać się z nowoczesnymi narzędziami, które ułatwią to zadanie.
Wideoprezentacja
Do swojego tradycyjnego CV warto jest dołączyć wideoprezentację. Można ją przygotować dzięki nowoczesnemu narzędziu pozwalającemu na stworzenie własnego nagrania, w którym umotywujesz aplikację i przedstawisz swoje największe zalety. Podczas składania dokumentów na stanowisko stewardessy należy załączyć zdjęcie paszportowe oraz sylwetki ciała. Dzięki wideoprezentacji rekruterzy będą mogli zobaczyć kandydatów nie tylko na zdjęciu, ale ich całą aparycję. Wykorzystanie tego narzędzia zwiększa szansę dla tych, którzy posiadają predyspozycje do pracy, ale nie spełniają pewnych kryteriów merytorycznych, ocenianych jedynie na podstawie CV.
Audyty językowe
Angielski na poziomie B2, poświadczony certyfikatem, to minimum, kiedy chce się aplikować do zawodu stewardessy. Oprócz języka angielskiego, każdy inny język jest dodatkowym atutem. Z pomocą kandydatom może przyjść kolejna możliwość, jaką jest audyt językowy. Dzięki niemu łatwo jest ocenić wszystkie kompetencje posługiwania się językiem obcym – mówienia, pisania, słuchania i czytania, zarówno w sytuacjach życiowych, jak i biznesowych. Znajomość języka obcego - w tym przede wszystkim angielskiego - jest podstawą w obecnych czasach. Chcąc się wyróżnić w rekrutacji, na stanowisko, na które aplikuje bardzo dużo ludzi warto wykorzystać coś co nas wyróżni np. raport z przeprowadzonego audytu językowego, potwierdzającego nasze umiejętności. Jest to świetne, szybkie i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, którego wyniki można poznać w przeciągu kilku dni - podpowiada Sabina Sawulska, Team Leader działu Rekrutacji w firmie Smart MBC. Raport, oprócz opisu umiejętności wskazuje poziom znajomości języka w skali CEFR pokazujący obszary do rozwoju. Dołączenie tego raportu do CV potencjalnej stewardessy na pewno zwiększy szansę na zaproszenie do wzięcia udziału w dalszych etapach procesu rekrutacyjnego.
Analiza psychometryczna
Aplikując do pracy w liniach lotniczych trzeba mieć stalowe nerwy, potrafić odnaleźć się w nowej sytuacji, umieć zapanować nad emocjami, należy być odważnym, a przede wszystkim nie bać się latać. Mimo że kandydat założy sobie, że latanie nie sprawia mu żadnych trudności i radzi sobie ze skomplikowanymi zadaniami, zdarza się tak, że dopiero w ekstremalnych chwilach możne poznać swoje mocne i słabe strony. Korzystając z analizy psychometrycznej nie trzeba na nie czekać, ponieważ pozwala ona poznać styl zachowania w środowisku zawodowym. Dzięki analizie kandydat dowie się o swoich naturalnych predyspozycjach zawodowych, a także silnych stronach i ograniczeniach. Dodatkowo można rozszerzyć analizę o badanie zdolności i szybkości uczenia się, przyswajania wiedzy i nowych umiejętności. Kandydat dowie się, czy ma zdolność do sprostania większym obciążeniom intelektualnym w swojej roli, co w pracy jako stewardessa/steward jest niezbędne.
Rekrutacja na stanowisko w liniach lotniczych nie należy do łatwych, a kandydaci są bardzo dokładnie selekcjonowani. Warto jest skorzystać choć z jednej możliwości, która uchyli nieba kandydatom, spowoduje wyróżnienie się wśród konkurencji, a na pewno dzięki niej szybciej dotknie się chmur!