To wspaniałe, kiedy praca spotyka się z pasją
Wybór ścieżki zawodowej często zależy od naszej przeszłości. Wymarzona praca nie pojawia się ot tak. Trzeba poświęcić wiele czasu i trudu na to, aby znaleźć się w dobrym miejscu i o dobrej porze.
2016-12-02, 11:06

Wybór ścieżki zawodowej często zależy od naszej przeszłości. To co nas interesowało, czym się zajmowaliśmy, to co rozwijaliśmy w pierwszych latach naszego życia, wpływa na kolejne etapy podejmowania decyzji.

Każdy z nas posiada jakieś umiejętności. Niewykryte przepadają, dostrzeżone wzrastają. Dużą rolę w tym aspekcie odgrywają nasi rodzice. W znacznej mierze to od nich zależy, czy będziemy płynnie mówić w trzech językach, czy wygrywać konkursy na olimpiadzie matematycznej. Być może nie zdajesz sobie sprawy, ale zapewne jesteś księgowym, bo rodzice wysłali Cię na korepetycje z matematyki. A może jesteś znanym piłkarzem, bo zapisali Cię do klubu sportowego?

Od czego wszystko się zaczyna?

Każde małe i duże dziecko w okresie dojrzewania jest ciekawe świata, zadaje milion pytań, bawi się i rozwija swoje umiejętności. W ciągu całego swojego życia ma mnóstwo pomysłów na to, kim zostanie w przyszłości. Jeśli rodzice szybko zorientują się, jakie pasje posiada ich dziecko, mogą rozwijać jego umiejętności i niejako pomóc w wyborze dalszej kariery. A czym tak naprawdę jest pasja? Czynność sprawiająca nam radość? Umiejętność, którą chcemy rozwijać? Chęć działania i rozwoju? Pasja jest właśnie tym wszystkim.

Pasja a ścieżka zawodowa

W pewnym okresie swojego życia każdy z nas staje przed najtrudniejszym wyborem. Musimy podjąć decyzję związaną z przyszłym zawodem. Na początek należy zadać sobie kilka krótkich pytań:

  • Czy nadaję się do pracy w grupie, czy wolę pracować samodzielnie?
  • Czy dobrze będę się czuł pracując w wielkiej korporacji, czy wolę małe firmy?
  • Jak bardzo chcę wykonywać pracę zgodną z moją pasją i zainteresowaniami?

Ostatnie pytanie jest kluczowym czynnikiem sukcesu. Każdy chce czuć się komfortowo w swojej pracy, chętnie do niej przychodzić i odczuwać radość z jej wykonywania. Trzeba więc zrobić wszystko, aby tak było. Należy się zaangażować, rozwijać i uczyć, aby podążać ścieżką, którą sami sobie obraliśmy. Nie można spoczywać na laurach. Osobom, które niewiele zrobią  w tym kierunku trudniej będzie osiągnąć sukces. Wymarzona praca nie pojawia się ot tak. Trzeba poświęcić wiele czasu i trudu na to, aby znaleźć się w dobrym miejscu i o dobrej porze.

Mówi się, że jeśli odnajdziesz pracę odpowiadającą Twoim pasjom nie przepracujesz ani jednego dnia dłużej. Taką teorię przedstawił nam sam Konfucjusz. Wiele w niej prawdy.  Prawdziwy trud polega jednak na znalezieniu tej właściwej pracy. Potrzeba do tego nie tylko zaangażowania, ale też cierpliwości.  na drodze mogą przecież pojawić się porażki, a te trzeba umieć znosić. I nie poddawać się.  

Satysfakcja z pracy jest ważna. Jednakże, aby ją poczuć, musisz poświęcić wiele uwagi swojemu “ja”. Znalezienie odpowiedniego stanowiska, a przede wszystkim odkrycie naturalnych predyspozycji zawodowych i rozwój kompetencji wymaga uwagi, poświęcenia i ogromnej pracy. Rodzice, o których wspomniano na początku odgrywają dużą rolę, ale to od Ciebie zależy czy wykorzystasz ich rady, wskazówki oraz pomoc. Kiedy chcesz całkowicie się usamodzielnić i żyć “na własną rękę” stajesz przed wyborem zawodu, który być może będziesz wykonywał przez dłuższy okres w Twoim życiu. Zadajesz sobie pytania: znaleźć pracę, w której poczujesz się usatysfakcjonowany czy znaleźć pracę, która wspomoże tylko Twój budżet? Zanim odpowiesz, pamiętaj: “To wspaniałe, kiedy praca spotyka się z pasją”.
KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
HR Tools
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy