Kandydacie! Zostałeś zaproszony do wideorekrutacji? Dlaczego nie powinieneś się jej bać?
Postanowiłeś zadbać o swoją karierę zawodową i przesłałeś CV do wybranych firm. Okazało się, że jedno z przedsiębiorstw korzysta z nowoczesnej formy rozmowy jaką jest wideorekrutacja.
2017-01-25, 10:19

Nigdy o tym nie słyszałeś? A może nie wiesz na czym to polega? Dobrze trafiłeś! Z tego tekstu dowiesz się, czym jest wideorekrutacja i jakie niesie ze sobą korzyści.

Czym jest wideorekrutacja?

Wideorekrutacja to innowacyjne narzędzie HR, dzięki któremu pracodawca lub rekruter w szybki i skuteczny sposób może zweryfikować kompetencje kandydatów. Firmy decydują się na wideorekrutację z wielu powodów. Po pierwsze jest to oszczędność, zarówno czasu, jak i pieniędzy. Wideorekrutacja pozwala na szybką, sprawną i wygodną selekcję aplikacji. Dzięki nagraniom rekruter już na samym początku dowiaduje się znacznie więcej o kandydacie, niż z przesłanego przez niego CV. Dzięki temu, do późniejszej rozmowy face to face może zaprosić tych, którzy posiadają największe predyspozycje i wydają się najbardziej obiecujący. Narzędzie umożliwia archiwizowanie nagrań kandydatów. Rekruter może do nich zaglądać wielokrotnie, w dogodnym dla siebie terminie. Podobnie jest z kandydatem- on również może nagrać się w wybranym czasie, byleby tylko zdążyć przed końcem wyznaczonego terminu.

Dlaczego nie powinieneś się jej bać?

Wideorekrutacja to nowoczesna forma weryfikacji kandydatów, zwłaszcza pod kątem Twojej osobowości. Wiesz przecież, że Twoje CV nie jest w stanie jej ukazać. A rekruterom zawsze zależy na tym, by bliżej Ciebie poznać. Z pewnością nie raz spotkałeś się z czymś takim, jak wywiad telefoniczny. Dzięki nagraniu swoich odpowiedzi, już na samym początku możesz pokazać się z jak najlepszej strony. To ważne, bo w standardowym procesie rekrutacyjnym, nie wszyscy dostaną taką szansę. Na rozmowę zaprasza się tylko wybranych. W przypadku wideorekrutacji, swoją szansę dostajesz tak naprawdę od razu.

Nagranie wideo to również okazja dla osób, które mają predyspozycje na dane stanowisko, ale ich CV nie jest w stanie tego pokazać

Nie odbywa się ona w firmie, a w Twoim zaciszu domowym. Z pewnością znane i komfortowe otoczenie pozytywnie wpłynie na Twoje zachowanie i pozwoli na ograniczenie stresu. Dodatkowo Kandydat ma możliwość wyróżnienia się na tle innych. Pytania są jednakowe, a więc masz takie same szanse jak inni. To od Ciebie będzie zależało z jakiej strony się pokażesz i czy otrzymasz zaproszenie do współpracy.

Jakie niesie za sobą korzyści:

  • sam decydujesz o tym kiedy, gdzie i w jaki sposób odpowiesz na zadane Ci pytania,
  • wideorekrutacja nie wymaga od Ciebie profesjonalnego ubioru “od stóp do głów”, wystarczy jeśli ubierzesz odpowiednią koszulę!
  • brak bezpośredniego kontaktu z rekruterem pozwoli Ci się rozluźnić i zniwelować stres.

Jak to działa:

  • rekruter wysyła Ci prywatnego linka na maila, który podałeś w aplikacji o pracę,
  • do przeprowadzenia wideorekrutacji potrzebna jest jedynie kamerka internetowa oraz dostęp do Internetu,
  • na samym początku musisz przeprowadzić próbę obrazu oraz głosu, 
  • następnie przechodzisz do udzielania odpowiedzi. Przy każdym pytaniu pojawia się zegar odliczający czas na wstępne przygotowanie oraz Twoją wypowiedź,
  • przed wysyłką nagrania, masz również możliwość udzielenia opinii na temat wideorekrutacji,
  • po wysłaniu swoich odpowiedzi nagranie trafia do rekrutera, który może ocenić aplikację i skontaktować się z wybranymi osobami, które według niego okazały się najciekawsze.

Boisz się o swoje dane osobowe? Nie ma takiej potrzeby! Twoje dane są przechowywane w bazie, do której mają dostęp tylko uprawnione osoby.

Wideorekrutacja stawia pierwsze kroki na rynku polskim i z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli więc firma zainteresowana Twoją kandydaturą wyśle Ci link do nagrania, wiesz że nie ma czego się bać. To innowacyjne narzędzie pokaże Ci pokazać się z jak najlepszej strony już na samym początku procesu rekrutacyjnego!


KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
HR Tools
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy