Gry przyszłością rynku szkoleniowego
Rynek gier szkoleniowych rozwija się w błyskawicznym tempie. W perspektywie pięciu najbliższych lat jego wartość ma wzrosnąć aż dwukrotnie, zbliżając się do imponującej kwoty 8,1 mld dolarów.
2017-10-24, 10:05

Przyszłość rynku szkoleniowego stanowią przede wszystkim nowoczesne gry learningowe, dostarczające niezapomnianych wrażeń i olbrzymiej rozrywki. Wiedza przekazywana jest tutaj przy okazji - i to stanowi właśnie kluczowy aspekt grywalizacji jako ciekawej alternatywy dla typowych, często też zwyczajnie nudnych, szkoleń.

W Polsce szczególną popularnością cieszą się również gry planszowe, które wykorzystywane są nie tylko podczas szkoleń, ale także w trakcie różnego rodzaju warsztatów i wyjazdów integracyjnych. Dlaczego warto wdrożyć je do firmy?

Gry odpowiedzią na wyzwania rynku szkoleniowego

Szkolenia przeprowadzane tradycyjnie, zazwyczaj w formie wykładów, bywają nużące i co za tym idzie - nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Największym wyzwaniem rynku szkoleniowego jest zatem dostarczanie nowych form edukacyjnych, angażujących uczestników i dostarczających im przyjemności z procesu nauki. Pracodawcom coraz częściej zależy na organizowaniu szkoleń w pełni dopasowanych do konkretnych potrzeb zespołu lub pojedynczych pracowników. W związku z tym poszukują nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym da się wykreować środowisko odzwierciedlające codzienne sytuacje biznesowe.

W Polsce działa obecnie wiele firm szkoleniowych wyspecjalizowanych w grywalizacji. Znaczna część gier wykorzystywana jest przez uczelnie wyższe oraz firmy organizujące wyjazdy integracyjne. Dużą popularnością cieszą się nie tylko gry na licencji z innych krajów, ale również te, wyprodukowane w Polsce.

Planszowe gry szkoleniowe i integracyjne

Szczególny rozwój polskim rynku gier zauważyć można w obrębie planszowych gier szkoleniowych oraz gier integracyjnych. Do złudzenia przypominają one gry tworzone typowo dla rozrywki. I taki jest właśnie ich cel. Dzięki wykorzystaniu doświadczenia i zabawy w nauce, gry stanowią skuteczne narzędzie do rozwoju kompetencji pracowników. Angażują ich w sposób naturalny, pokazując typowe zachowania i codzienne sytuacje.

Jeżeli celem gry szkoleniowej ma być wdrożenie nowej wiedzy, pozwala ona przećwiczyć konkretne umiejętności w sytuacji odzwierciedlającej biznesową rzeczywistość. Z kolei w przypadku gier wykorzystywanych na przykład w ramach organizacji spotkania integracyjnego dla doświadczonych już pracowników, możliwe jest dokładne zaobserwowanie ich typowych zachowań i zrozumienie ich konsekwencji, a co za tym idzie - wdrożenie ewentualnych zmian czy też działań korygujących.

Ciekawa fabuła gry sprawia, że jej uczestnicy zaczynają angażować się w nią w sposób naturalny, a to z kolei daje możliwość wnikliwej obserwacji ich typowych zachowań w podobnych sytuacjach zawodowych. Do tego dochodzi jeszcze presja czasu i rywalizacja, które dodatkowo podkreślają pewne błędy w ich zachowaniach.

Gry szkoleniowe dostarczają rozrywki, służą integracji uczestników i pozwalają na praktyczne zastosowanie wdrażanej wiedzy. Można je z powodzeniem wykorzystywać w ramach szkoleń z umiejętności miękkich i twardych, warsztatów, spotkań zespołowych i wyjazdów integracyjnych, a także budowania marki pracodawcy i spotkań typu Assessment/Development Center.

Realizm gier i zbliżenie ich do sytuacji biznesowych, znanych na co dzień uczestnikom, pozwala na łatwe przełożenie doświadczeń z nich płynących na sytuacje rzeczywiste. Gry szkoleniowe stanowią obecnie najbardziej atrakcyjną formę przekazywania wiedzy i rozwoju kompetencji. Stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych form edukacyjnych, wykorzystywanych zwłaszcza w nauczaniu osób dorosłych. Efektywność przyswajania wiedzy za pomocą tego rodzaju narzędzi jest także zdecydowanie większa.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

W sklepie HR Tools trwa jesienna promocja na pakiety szkoleniowe z wykorzystaniem gier: http://hrtools.pl/pakiety-szkoleniowe

KONTAKT / AUTOR
Marta Bober
PR Manager
HR Tools
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.